Početna strana > Hronika > BBC: Predlog da se EK naloži da izradi "mišljenje" o spremnosti Srbije za dobijanje statusa kandidata
Hronika

BBC: Predlog da se EK naloži da izradi "mišljenje" o spremnosti Srbije za dobijanje statusa kandidata

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 13. septembar 2010.

Kako za BBC iz Brisela javlja Dragan Blagojević, u ponedeljak će u Briselu šefovima diplomatija Evropske unije biti predloženo da se Evropskoj komisiji naloži da izradi "mišljenje" o spremnosti Srbije za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU.

Prilično je neizvesno da li će to prihvatiti svi evropski partneri, a pre svega Holandija.

Slovenački ministar inostranih poslova Samuel Žbogar je ovog vikenda najavio da će zatražiti da se to razmotri, mada je dopustio da se možda pre u oktobru dođe do saglasnosti o takvoj odluci.

Žbogar je predočio da "Evropska unija mora poslati pravi signal" Srbiji posle dogovora i izglasavanja zajedničke srpsko-evropske rezolucije o Kosovu u UN.

Za nove korake na putu Srbije u Evropu su se na u subotu završenom nezvaničnom zasedanju založili ministri više članica Unije, uključujući prethodno uzdržanu Nemačku, uz stav se "jasna opredeljenost Srbije za Evropu mora nagraditi".

Slovenački ministar je rekao da će u tom cilju od predsedavajućeg Evropske unije - Belgije, biti zatraženo da razjasni da li je za to sada spremna i Holandija, čija vlada u ostavci obavlja samo tehničke poslove, a traži da optuženi Ratko Mladić prethodno bude u zatvoru Haškog suda.

Posebno šefovi diplomatija Španije, Finske, Belgije, Austrije, Nemačke, Švedske, Italije su takođe snažno podvukli da EU sada mora opipljivo pokazati Srbiji da potpuno uvažava izuzetan napor Beograda u usaglašavanju stava s Unijom u Ujedinjenim nacijama, uz spremnost da krene u pregovore s Prištinom uz "dobre usluge" evropske dvadesetsedmorice.

Naročito šef španske diplomatije Migel Anhel Moratinos i slovenački ministar Žbogar su poručili Holandiji da se od nje očekuje da takođe poradi na jedinstvu unutar evropske dvadesetsedmorice.

Moratinos je stavio do znanja Hagu da očekuje "spremnost i konstruktivnost kakvu su u raspravi o rezoluciji o Kosovu u Ujedinjenim nacijama iskazale pet zemalja koje ne priznaju nezavisnost Prištine".

Evropski diplomatski izvori su BBC-ju preneli da bi možda preuranjeno bilo očekivati da se već u ponedeljak da "zeleno svetlo" za brži napredak Srbije ka Evropi.

Mada su napomenuli da mnogi znaci govore da su Nemačka i još neke "moćne članice Unije potpuno izmenile" dosadašnji uzdržan stav prema bržem otvaranju vrata Srbiji, javlja iz Brisela Dragan Blagojević.

Optimizam Beograda

Zvanični Beograd, izveštava za BBC Đorđe Nasković, sa optimizmom očekuje sastanak šefova diplomatija Evropske unije i nada se zelenom svetlu za nastavak procesa evropskih integracija.

Analitičari su ipak oprezniji u svojim očekivanjima, ali su sigurni da će Srbija dobiti pozitivne signale iz Brisela do kraja godine.

Potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić optimista je pred sastanak šefova diplomatija Evropske unija i navodi da Srbija treba da dobije ono što je davno zaslužila, a to je da postane član evropske porodice država:

"Očekujemo korak napred ka Evropskoj uniji. To u suštini ne bi trebalo da ima veze sa onim što je urađeno u Generalnoj skupštini UN. Ali, sa druge strane, sigurno je da svi oni koji od Srbije očekuju konstruktivan prilaz, da bi morali sve to da imaju u vidu kada donose ovakvu vrstu odluka u narednom periodu."

I direktorka vladine kancelarije za evropske integracije Milica Delević kaže da eventualni novi korak Srbije ka Uniji ne treba posmatrati kao uslugu zbog kompromisa koji je postignut sa evropskom dvadesetsedmoricom o rezoluciji o Kosovu u Ujedinjenim nacijama:

"Nije dobro bilo kakav napredak u procesu evropske integracije posmatrati kao trgovinu zato što, ako ga nema, znači da ste abolirali sve odgovorne zato što eventualno nema reformi i rekli ste da nije bilo ničeg da se politički trguje. Mi da je ono što se desilo prošle nedelje uspostavljanje jednog partnerskog i konstruktivnog odnosa koji stvara povoljniju političku klimu. U takvoj političkoj klimi, odluke koje se tiču Srbije doživljavaju se kao nešto nesporno."

Srbija je kandidaturu za članstvo u Evropskoj uniji podnela 22. decembra prošle godine.

(BBC)